KIBRIS HARBİ VE SİLAHLI GÜÇLERİMİZ

Forum > GEÇMİŞTE TÜRK ASKERİ

KIBRIS HARBİ VE SİLAHLI GÜÇLERİMİZ

<< < (7/7)

satria:

--- Alıntı yapılan: Cihan - 16 Mart 2010, 23:40:17 ---Fatih abi teröristlerden ele geçirilen AK veya benzer mühimmat ve ekipmanlar kullanılamıyormu bizim askerlerimizce

--- Alıntı sonu ---
benim askerde kullandığım ak47 bu şekilde ele geçen bir s..lahtı, ordonat bakım merkezlerinde elden geçen bu ekipman kullanılıyor.
aynı şekiklde dragunovlar falan da vardı.

PapaBear:

--- Alıntı yapılan: PsychoCat - 16 Mart 2010, 23:12:38 ---gün içerisinde yazacaktım vakit olmadı tümünü okudum ama anlamadığım

konvoy görüyorlar, Kocatepe oraya gidiyor konvoy falan yok, 5 mil uzaktaki 2 gemi ve bunlar birden konvoy gibi görünüyorlar ve gemi komutanı tehlikeyi fark ediyor. Peki konvoy var diye birileri bizimkilere kumpas mı kurmuş burayı anlayamadım.

--- Alıntı sonu ---

bir de şöyle bir yazı var http://www.uslanmam.com/cumhuriyet-tarihi/35895-kocatepe-faciasi.html Kocatepe gemisinin o dönemki komutanı Güven Erkaya'nın ağzından yazıldığı söyleniyor. Baya ayrıntılı bir döküman hazırlanmış.

exador:

--- Alıntı yapılan: satria - 17 Mart 2010, 01:17:05 ---
--- Alıntı yapılan: Cihan - 16 Mart 2010, 23:40:17 ---Fatih abi teröristlerden ele geçirilen AK veya benzer mühimmat ve ekipmanlar kullanılamıyormu bizim askerlerimizce

--- Alıntı sonu ---
benim askerde kullandığım ak47 bu şekilde ele geçen bir s..lahtı, ordonat bakım merkezlerinde elden geçen bu ekipman kullanılıyor.
aynı şekiklde dragunovlar falan da vardı.

--- Alıntı sonu ---

Teroristlerden ele geçen s.ilaha hayatta dokunmadık.Ancak bir dönem ciddi miktarda Ak-47 Rpg-7 dragunov ve bixi nin ele geçtiğini biliyorum.Bunların bir kısmı kullanılmış olabilir.Ancak Rus menşeili s.ilahların doğuda kullanımına başlanmasına sebeb olan asıl kaynak peşmergelerden parayla alınan s.ilahlardır.
 Doğuda jandarma hariç bizim komando taburlarında keleş kullanılmaz asla
 Rus menşeili kullanılan s.ilahlar Dragunov, Rpg-4/7, Bixi makinalı tüfekleridir.Batıda acemi birlikleri ve diğer bazı birliklerde kullanılan Ak-47 ler ABD yapımıdır.Direk oradan alınmıştır.Ama güneydoğudaki Komando taburlarında bulunmaz.
 Güneydoğuda şu birlikler görev icra eder
İç güvenlik piyade taburları
 Mg-3, havan, Dragunov, g-3 , T-40 bomba atar , gece görüş, termal, (baykuş v.b) , Askarad
 Jandarma Karakolları
 Mg-3, Bixi, Dragunov, Hk-11, G-3, T40 bomba atar, 50 cal M2hb,gece görüş, termal (baykuş) , havan,
Jandarma Komando Taburları
 G-3, Hk-33, Bixi, Mg-3,M72,Rpg7,Dragunov,
 JÖH Taburları (alayı rütbeli bunların)
 Hk-33, M16a1,Hk-11,Rpg7,dragunov, Mc milan,M203,g-3,T40,  termal (baykuş),gece görüş,her türlü si.lah v.s v.s
 Piyade Komando Taburları (benim birlik)
 Hk-33,M16A1,Bixi,Rpg-7,Dragunov,Mcmilan,M203,Mk19,M2HB,Termal,gece görüş,Laser noktalayıcılar,T40
 ÖZEL KUVVETLER
 Dünya üzerinde varolan her sila.h var amcamlarda

Bu kadar

PapaBear:
exador doğru söylüyor. teröristen alınan a.e.g kullanılıyor diye bir durum yok. Ele geçirilen yüzlerce kirli tüfenkleri ne yapıyorlar ben de bunu bilmiyorum. aralarında işe yarar olarak abd li puştların pkkya verdiği m16 lar vardır. iyi ki bu ipnaların elinde ak74 türevleri yok.

abi bir de ben şu piyade komando olayı anlamış değilim. piyadeden komando mu olur :)
ben de iç güvenlik mknz piyade taburundaydım. bixi neyim her bi mok vardı.

exador:
Aslında asıl komando Piyade den olur

Bir silahlı kuvvetlerin vurucu gücü yani asıl olan savaş gücü piyade dir
Lojistik, Levazım, Muharebe, İstikham , Tankçı, Topçu, Jandarma, v.s. gibi diğer tüm sınıfların farklı özel branşları vardır.
Piyadenin tek branşı savaşmaktır.Başka bir işi yoktur.Dolayısı ile KOMANDO tugaylarının ana vurucu unsurlarıda piyadelerdir.Bir Komando Tugayında hemen her branştan gelen birlik sınıfları mevcuttur.Ama asıl gücü oluşturan yani savaşçı operasyon taburlarının %80 ini Piyade sınıfı oluşturur.

Benim zamanımda ele geçen bir kaç doçka hemen imha edildi.Hatta Sa-6 füzesi bile imha ettik.Aslında koy depoya dursun.Yarın öbürgün kime ne olur bilinmez.Çok büyük hata bunlar.
Orada ele geçen Sa-6 füzesinin TSK leriyle uzaktan yakından alakası yok ver çeçenlere, ver filistinlilere yada ne bilim.Ver ABD de bir elemana kim Aleyhinde çalışıyor Türkiye min düşür uçağını helikopterini.Ama çok doğrucu yuz ya

Navigasyon

[0] Mesajlar

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git